Jak położyć tapetę? Sprawdź, z czego jest wykonana i postępuj zgodnie z zasadami

Decydując się na pokrycie ścian w domu tapetą, istotny jest nie tylko jej wygląd, ale i sposób przyklejenia. To ważne, aby wykonać całe zadanie według zasad, gdyż tylko wtedy możesz cieszyć się równo ułożoną i dekoracyjną powierzchnią. To, jak położyć tapetę zależy od tego, z czego jest ona wykonana.

Powszechnie stosowane tapety papierowe

Najstarsze rodzaje tapet to te wykonane z papieru. Ich niewątpliwą zaletą jest cena. Do wad należy trudniejszy sposób przyklejania oraz niska odporność na zabrudzenia i światło słoneczne. Niestety, gdy zastanowisz się jak położyć tapetę papierową, będziesz zmuszony odpowiednio przygotować do niej ściany. I nie chodzi tu jedynie o zerwanie starych warstw, jeśli takie były, lecz przede wszystkim o wygładzenie powierzchni. Papier należy bowiem do tego rodzaju materiału, przez który widoczne są wszelkie nierówności.

Jak położyć tapetę winylową z podłożem flizelinowym?

Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na wygodne udekorowanie ścian przede wszystkim w miejscach, w których dochodzi do częstego brudzenia. Mowa tu o pokojach dziecięcych, kuchniach, łazienkach i korytarzach. Tapeta winylowa na flizelinie to łatwość czyszczenia zabrudzeń, gdzie wystarczy przemyć powierzchnię, by odzyskała dawny blask. Jak więc położyć tapetę winylową? Przykleja się ją za pomocą kleju, najlepiej gotowego (sprzedawanego w postaci płynnej). Niewątpliwą zaletą produktu jest to, że nie musisz nakładać kleju na tapetę, nie musisz czekać aż nasiąknie. Klej nakładasz tylko na ścianę i przyklejasz suchy pasek tapety, tak jest dużo łatwiej i szybciej, dlatego poleca się je jako szybki i wygodny sposób dekorowania ścian w przypadku remontów.

Współczesne fototapety to ozdoba każdego wnętrza

Jeszcze jednym rodzajem pokrycia ścian są fototapety, przez niektórych zwane muralami. Pozwalają na udekorowanie wnętrza atrakcyjną nowoczesną indywidualną grafiką. Tutaj, oprócz jakości materiału, na jaki się zdecydujesz, bardzo ważna jest precyzja kładzenia. To ona sprawi, że otrzymasz idealnie dopasowany wzór, tworzący jeden obraz na całej ścianie. Jak położyć tapetę tego typu? Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, postępuj zgodnie z zasadami dotyczącymi rodzaju materiału, na którym zostanie wydrukowana: flizeliny lub papieru. Natomiast, aby zabezpieczyć obraz i zapewnić sobie dłuższą trwałość, warto powierzchnię pokryć laminatem. Zabieg pozwoli dłużej utrzymać ścianę w czystości, gdyż nadaje się do zmywania, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni tapety.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl